مشکلات ازدواج و زندگی با افراد معتاد و گام به گام تا بهبود روابط

تعداد کمی سناریوی متفاوت وجود دارند که شما ممکن است تعجب کنید مثلاً این که ازدواج با فرد معتاد چگونه است یا اینکه آیا ممکن است بتوان با یک فرد معتاد ازدواج کرد یا خیر. اولین مورد می‌تواند این باشد که قبل از اینکه فرد معتاد شود، با او ارتباط داشته‌اید و در حال حاضر فرد در میانهٔ اعتیاد است. ممکن است این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا می‌توان اعتیاد و روابط را در کنار یکدیگر پیش برد یا خیر. سناریوی دیگری که ممکن است در خصوص آن برای شما سؤال پیش بیاید این است که چگونه با یک فرد معتاد می‌توان ازدواج کرد، زمانی که با آن شخص آشنا شده‌اید و فهمیده‌اید که معتاد است اما هنوز رابطه‌ای با او پیدا نکرده‌اید. همچنین شرایطی وجود دارد که هر دو فرد معتاد هستند، بنابراین ممکن است این سؤال پیش آید که چگونه دو معتاد می‌توانند یک رابطه سالم داشته باشند. برای درک پاسخ درست به هر یک از این سؤالات، مهم است که اعتیاد و تأثیر آن روی روابط را بدانید.

به سختی می‌توان در کنار فردی که مواد مخدر را مصرف می‌کند، زیر یک سقف زندگی کرد. به نظر می‌رسد که مشکلات در همه جای زندگی وجود دارند. فرد معتاد خسته شده است و در عین حال خواستار زندگی پایدار و خانواده است. اگر مجبور شده باشید که این زندگی را پیش ببرید، درد ناشی از مشکلات به وجود آمده انکار ناپذیر است. اگر همسر معتاد دارید، برای مشکلات خود نیاز به پاسخ دارید. به علاوه، شما نیاز به مشاوره در خصوص یک زندگی واقعی دارید که می‌توانید هم اکنون از آن استفاده کنید.

مشاورین باتجربه در کلینیک ترک اعتیاد دکتر شاه محمدی آماده ارائه مشاوره و خدمات لازم برای مقابله با مشکل اعتیاد عزیز شما هستند. اگر در شرف تصمیم گیری برای ازدواج با فرد وابسته به مصرف مواد هستید و یا در حال حاضر با چنین فردی در زندگی مشترک می‌باشید، می‌توانید از راهنمایی‌های مشاورین ما برای پیروزی در این شرایط پیچیده استفاده کنید. برای رزرو وقت مشاوره با شماره‌های 02188721329 و 02188662451 تماس حاصل فرمایید

اعتیاد چگونه روابط را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟


با توجه به وابستگی به مواد مخدر و روابط، بدون در نظر گرفتن وضعیت خاص، برای فرد معتاد اولویتی بالاتر از مصرف مواد مخدر یا ماده‌ای که استفاده می‌کنند وجود ندارد. آسیب ناشی از اعتیاد بسیار وسیع است و همه افراد اطراف معتاد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر تصمیم بر ازدواج با یک فرد معتاد دارید یا در حال حاضر در چنین رابطه‌ای هستید، ابتدا لازم است بدانید اعتیاد همسر شما چه تاثیراتی بر زندگی مشترکتان خواهد گذاشت. چند مورد از این تاثیرات عبارتند از:

صمیمیت و اعتیاد

اعتیاد به الکل و مواد مخدر برای کسانی که در این رفتار دخیل هستند، منبع بروز مشکلات زیادی است. یکی از نخستین مواردی که تحت تأثیر اعتیاد قرار می‌گیرد، صمیمیت است. برای افراد معتاد امکان پذیر نیست که اعتیاد خود را ترک و روابط سالم را حفظ کنند. همانطور که فرد به مواد مخدر وابسته‌تر می‌شود، زندگی خود را به طور کامل از بین می‌برد و هیچ فضایی برای شخص دیگری باقی نخواهد ماند. فرد معتاد متوهم شده و در خود فرو می‌رود و تا زمانی که موفق به ترک اعتیاد خود نباشند، این کار را ادامه خواهد داد. اگر فرد به مصرف الکل و مواد مخدر مبتلا شود، تقریباً غیرممکن است که بتوانند روابط صمیمی خود را حفظ کنند. این مشکل به این دلیل ایجاد می‌شود که مواد مخدر برای فرد در اولویت قرار می‌گیرد و فضایی برای دیگران باقی نخواهد ماند. همانطور که فرد بیشتر به مواد مخدر وابسته می‌شود، ممکن است همهٔ علاقهٔ خود برای ایجاد رابطه جنسی را به طور کامل از دست بدهد. اعتیاد فرد را به دنیای توهم و اعمال خودخواهانه هدایت می‌کند. افراد دیگر به آنها به طور کامل اعتماد نخواهند کرد و این امر مانع ایجاد صمیمیت خواهد شد. ممکن است که افرادی فرد معتاد را هنوز دوست داشته باشند، اما این احساس همراه با دلسوزی خواهد بود.

تأثیر اعتیاد بر روی میل جنسی

اعتیاد به الکل و مواد مخدر می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت جنسی فرد داشته باشد. برخی از مواد مخدر مانند کوکائین دارای تأثیر افزایش عملکرد جنسی هستند اما اثرات آن کوتاه مدت است. در طول مدت طولانی مصرف بیش از حد این مواد مخدر منجر به کاهش عملکرد جنسی خواهد شد. با افزایش میزان اعتیاد، ممکن است فرد معتاد به طور کامل همه علاقه خود به ایجاد رابطه جنسی و صمیمیت را از دست بدهد. مردان ممکن است دچار تحریک زیاد شوند و فعالیت جنسی در آن‌ها تقریباً غیرممکن گردد. همچنین ممکن است از اختلال نعوظ رنج ببرند. در زنان معتاد نیز کاهش میل جنسی مشاهده خواهد شد.

شناسایی نشانه‌های اعتیاد


شناسایی نشانه‌های اعتیاد در همسر شما همیشه آسان نیست، اما کوچکترین جزئیات اغلب بینشی را ارائه می‌دهند. اگر این نشانه‌ها را می‌بینید، ممکن است وقت آن رسیده باشد که از خود عکس العملی نشان دهید.

تغییر عادت‌ها

بسیاری از بزرگسالان با برنامه یکسان یا تقریباً یک برنامه، برای چندین دهه زندگی می‌کنند. اگر همسرتان شروع به تغییر در نحوه گذراندن وقت خود کند، مانند بیرون ماندن به مدت طولانی بیرون از خانه، خیلی زودتر از کار بازگشتن و یا هر گونه تغییر دیگری که به نظر می‌رسد خارج از روند شخصیتی معمول او می‌باشد، ممکن است معتاد شده باشد.

دروغ گفتن و مخفی کاری

اکثر معتادان مدت‌های طولانی دروغ می‌گویند. اگر همسر شما از مواد مخدر استفاده می‌کند، ممکن است شروع به دروغ گفتن در مورد جایی که می‌رود، کاری که انجام می‌دهد، زمانی که به خانه می‌آید یا این چرا او به طور متفاوت عملی را انجام می‌دهد، کند.

تغییرات مبهم در شخصیت

برخی از افراد در طول زمان تغییر می‌کنند، اما هر تغییر سریع می‌تواند نشانه اعتیاد باشد. اگر همسرتان قبلاً از حالت یک فرد معقول ناگهان حالت زورگویی، مانیا یا پارانوئید پیدا کرد، ممکن است معتاد شده باشد.

تغییرات فیزیکی

بعضی از مواد مخدرها می‌توانند منجر به تغییر در ظاهر شوند، نشانه‌هایی مانند چین و چروک، خراش و مشکلات دندانی، در حالی که دیگران به این علائم ظاهری توجهی نمی‌کنند. علائمی مانند کاهش وزن، خستگی، زردی پوست، پوسیدگی دندانی، چین و چروک بر روی پوست و عدم توجه به مراقبت منظم می‌توانند نشانگر اعتیاد باشند.

مشکلات مالی

هنگامی که مشکلات مالی پیدا می‌کنید و درآمد شما نمی‌تواند هزینه‌ها را پوشش دهد، ممکن است اعتیاد به مواد مخدر وجود داشته باشد. به دنبال نشانه‌هایی مانند حساب‌های جدید، تغییر در استفاده از حساب، تغییرات در هزینه‌های پرداخت، یا هر گونه صورتحساب یا برداشت‌های جدید که به طور مرتب رخ می‌دهند، باشید.

حفظ زندگی مشترک با همسر معتاد


اگر وارد یک زندگی مشترک با فردی مبتلا به اعتیاد شده‌اید، لازم است هر چه سریع‌تر مراحل زیر را برای حفظ این ازدواج انجام دهید:

در حالی که برخی از مشکلات در ازدواج می‌توانند منتظر بمانند، اعتیاد یکی از آنها نیست. فرض کنید که همسرتان راه خود را به تنهایی تغییر دهد و به طور مستقل درمان خود را در اعتیاد به مواد مخدر پیدا کند که این امر واقع بینانه نیست و می‌تواند مسائل زیادی را ایجاد کند و منجر به بروز مشکلات غیرقابل تحمل در ازدواج شما می‌شود. با آن که ممکن است ناراحت کننده یا ناخوشایند به نظر برسد اما شما باید با همسر خود در مورد نگرانی‌هایی که دارید با قضاوت نکردن و بدون متهم کردن صحبت کنید. تحقیقات خود را بر روی ماهیت اعتیاد، از جمله الگوهای استفاده، مشکلات سلامتی بالقوه ناشی از استفاده طولانی مدت و احتمال مصرف بیش از حد، انجام دهید. آماده باشید تا با رفتار دفاعی مواجه شوید بسیاری از افراد معتاد هنگامی که با واقعیت مواجه می‌شوند، عصبانی می‌گردند. هنگامی که شما و همسرتان تنها هستند، یک محل امن، راحت و آرام را برای نشستن و صحبت کردن پیدا کنید. در مورد وقایعی که متوجه شده‌اید، هر گونه تغییر در رفتار و پیچیدگی پویایی ازدواج خود صحبت کنید. نگرانی و عشق خود را نشان دهید، اما قضاوت، سرزنش و یا مجازات نکنید. اجازه دهید او بداند که هم شما و هم خداوند برای کمک به او وجود دارند و هر کاری که لازم است انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که او از حمایت و راهنمایی لازم برخوردار است. برخی از افراد معتاد به این نوع روش پاسخ می‌دهند اما برخی دیگر پاسخگو نیستند. اگر همسر شما عصبانی و ناراحت شود، مداخله ممکن است گام بعدی باشد. همسر شما ممکن است برای تغییراتی که ایجاد شده است بهانه‌هایی بیاورد، اما ممکن است نتایج مشاهدات دوستان، اعضای خانواده و همکارانتان به خانه نیز کشیده شود.

گاهی اوقات، همسر یک فرد معتاد فعال، رفتار خود را تغییر می‌دهد و حتی بر خلاف حس صحیح و غلط خود عمل می‌کند تا بر مشکل غلبه نماید. این افراد ممکن است گمان کنند که در حال کمک به معتادان یا محافظت از آنها هستند، اما آنچه که واقعاً انجام می‌دهند این است که راه اعتیاد را برای فرد معتاد بازتر و آسان‌تر می‌نمایند. تا به حال این کارها را انجام داده‌اید:

 •  مواد مخدر یا الکل برای آنها خریداری کرده‌اید؟
 •  به آنها پول برای تهیه مواد مخدر یا الکل داده‌اید؟
 •  به محل کار یا مدرسه آن‌ها دروغ گفته‌اید و بهانه آورده‌اید؟
 •  به اعضای خانواده یا دوستان خود دروغ گفته‌اید تا از خجالت کشیدن آن‌ها جلوگیری کنید؟
 •  به پلیس یا مأمورین دروغ گفته‌اید تا به دردسر نیفتند؟
 •  آن‌ها را از زندان آزاد کرده‌اید؟

تا زمانی که راه‌های فرار را برای شوهر یا همسرتان ایجاد کنید، فرد معتاد انگیزه‌ای برای توقف مصرف مواد مخدر و نوشیدن الکل نخواهد داشت. حمایت از آن‌ها باعث می‌شود تا فرد معتاد گمان کند همه چیز درست است و می‌تواند به کار خود ادامه دهد.

هنگامی که شوهرتان در نهایت موافقت می‌کند تا به مراکز درمانی ترک اعتیاد برود، ممکن است بخواهید شرایط را بررسی کنید تا بهترین گزینه درمانی را برای او پیدا کنید. بلافاصله بررسی‌های خود را برای به دست آوردن بهترین گزینه درمانی شروع نمایید.

در بهترین و مطلوب‌ترین حالت، مداخله به همان شیوه‌ای که گفته شد انجام می‌گردد و همسر شما تصمیم به انجام درمان می‌گیرد. در حین درمان فرد معتاد، تعدادی از مواردی وجود دارد که می‌توانید برای حمایت از آنها انجام دهید:

 •  مراقبت از خود و خانواده‌تان، به فرد معتاد انگیزه‌ای برای بازگشت بدهید.
 •  توصیه‌های تیم درمانی را دنبال کنید.
 •  شرکت در جلسات درمانی خانواده
 •  اکثر مراکز توانبخشی دارای یک دوره کوتاه تنظیم هستند که در آن تماس تلفنی و برقراری ارتباط با جهان خارج به حالت تعلیق درآمده است. به این روند احترام بگذارید و به همسر خود زمانی را جهت تمرکز بر بهبود و درمان بدهید.
 •  هنگامی که مجاز است، به ملاقات او بروید، به او نامه بنویسید یا با او تماس بگیرید.
 •  در تمام مکالمات و نامه‌های خود، مثبت باشید.
 •  صبور باشید، بهبودی یک روند است. همسر شما یک شبه معتاد نشده است و بنابراین یک شبه نیز بهبود نخواهد یافت.

چالش‌های عاطفی اعتیاد همچنین می‌تواند برای همسر فرد معتاد زیانبار باشد. به منظور حفظ قدرت ذهنی و عزم معنوی، هم با همسرتان و هم به تنهایی نیاز به کمک دارید. به جای تلاش برای مقابله با اعتیاد به تنهایی، کارهایی مانند صحبت کردن با یک روحانی، برنامه ریزی مشاوره فردی، پیوستن به یک گروه پشتیبانی مانند الآنون یا حتی شرکت در برنامه‌های درمان اعتیاد خانواده با همسرتان را در نظر بگیرید.

فعالیتی را بیابید که به شما اجازه می‌دهد تا برخی از استرس‌های ایجاد شده را از بین ببرید تا این استرس را به همسر خود انتقال ندهید و با گفتار و اعمال خود باعث بدتر شدن وضعیت به وجود آمده نشوید.

شما در طول این دوره سخت در ازدواج خود نیاز به صبر و حوصله دارید. حتی پس از ترک اعتیاد همسر خود، او وقت لازم را برای یادگیری تصحیح اشتباهات و ایجاد زندگی سالمتری نیاز دارد. اگر صبور نیستید، یاد بگیرید چگونه با تقویت ذهن و باطن یا مدیتیشن آرامش را برای خود و همسرتان ایجاد نمایید.

اگر یک مرد به تازگی ازدواج کرده باشد، او نباید به جنگ فرستاده شود و یا هیچ وظیفه دیگری بر عهده نداشته باشد. برای یک سال او آزاد است که در خانه باقی بماند و با شادی با همسر خود زندگی کند. در یک ازدواج، شما و شریک زندگیتان یک تیم هستند. اعتیاد این تعادل را تهدید می‌کند و عشقی را که نسبت به یکدیگر دارید و همچنین عشق شما نسبت به خدا را از بین می‌برد.

چگونه بر مشکلات صمیمیت و مسائل جنسی در دوران بهبود غلبه کنید


فرد پس از ترک اعتیاد ممکن است هنوز در معرض مشکلات مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت قرار داشته باشد. به منظور غلبه بر این مشکلات توصیه می‌شود:

 •  به طور کلی توصیه می‌شود که مردم در اولین سال بهبودی خود از ایجاد هر نوع رابطه جدیدی جلوگیری کنند. دلیل این امر این است که آنها در حال حاضر به اندازه کافی روی موضوع ترک اعتیاد تمرکز کرده‌اند و یک رابطه صمیمی می‌تواند به راحتی مردم را گمراه کند و به اعتیاد بازگرداند.
 •  هنگامی که فرد معتادی که ازدواج کرده است درمان می‌شود، به یک دوره تعدیل نیاز خواهد داشت. این غیر واقعی است که انتظار داشته باشیم رابطه به همان اندازه قبل صمیمی باشد، و اعتماد از دست رفته باید دوباره به دست آورده شود.
 •  اعتیاد و همچنین بهبودی و ترک آن یک شبه رخ نمی‌دهند. ممکن است ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد تا فرد بتواند به طور کامل با شخص دیگری ارتباط برقرار کند، این امر به احتمال زیاد اگر مسائل مربوط به صمیمیت قبل از اعتیاد وجود داشته است، رخ می‌دهد.
 •  هنگامی که زن یا شوهر به مواد مخدر معتاد می‌شوند، این امر منجر به اختلال در برقراری ارتباط بین این دو نفر می‌شود. بهتر است تلاش زیادی برای ایجاد ارتباطات مؤثر دردوران بهبود انجام دهید.
 •  شریک زندگی، استراتژی‌های مقابله‌ای خاصی را برای مقابله با رفتار معتاد ایجاد خواهد کرد. ممکن است لازم باشد قبل از اینکه صمیمیت را از سر گیرید، این استراتژی‌های مقابله‌ای را از بین ببرید. این امر تنها زمانی اتفاق خواهد افتاد که شریک زندگی دوباره احساس اعتماد را به فرد مقابل خود داشته باشد.
 •  اگر افراد دارای مشکلاتی مداوم در صمیمیت هستند، می‌توانند از مزایای داشتن یک مشاوره بهره مند گردند. درمانگر قادر خواهد بود به فرد کمک کند تا بتواند هر گونه مسائل زمینه‌ای را درک کند.
 •  در برخی موارد، اعتیاد موجب ایجاد آسیب بسیار زیادی به رابطه می‌شود به گونه‌ای که آن را غیرقابل تحمل می‌کند. در صورتی که این اتفاق افتاده است، بهترین انتخاب ممکن شاید پایان دادن به رابطه باشد، این چیزی نیست که بتوان آن را به طور ملایم انجام داد، به خصوص اگر بچه‌ها درگیر باشند.
 •  اگر افراد پس از ترک اعتیاد از فقدان میل جنسی رنج ببرند، باید با پزشک خود صحبت کنند. ممکن است یک مسئله پزشکی وجود داشته باشد که ریشه مشکل است.
 •  بازیابی اولیه اغلب به عنوان یک تغییر عاطفی توصیف می‌شود. هنگامی که فرد بهبود می‌یابد، همه چیز آرام می‌شود و فرد معمولاً به صورتی آسان‌تر قادر به مدیریت روابط صمیمی خود خواهد بود.

به این پست امتیاز دهید.
مشکلات ازدواج و زندگی با افراد معتاد و گام به گام تا بهبود روابط
4 از 10 رای