خطرات مصرف مخدر جوینت یا رول بلانت ماری جوانا و تنباکو

مخدر-جوینت

بیشتر دنیا به جای ماری جوانا، از مخدر جوینت یا اسپیلیف رول شده استفاده می‌کنند. دلایل زیادی نظیر ملاحضات فرهنگی، ترجیحات و نتایج نهایی برای ترکیب ماده مخدر ماری جوانا با تنباکو وجود دارد. احساسی که با مصرف ماری جوانا به فرد دست می‌­دهد با مصرف موادمخدر ترکیبی متفاوت است به همین دلیل بسیاری از افراد اغلب ترجیح می‌­دهند با ترکیبات این ماده مخدر با تنباکو خود را سرمست‌­تر کنند.

استفاده از مواد مخدر در ترکیب با تنباکو یا به عبارت عامه سیگار ممکن است این فکر را ایجاد کند که ضرر کمتری برای بدن فرد دارد اما چنین نیست در برخی موارد ترکیب ماده مخدری مانند ماری جوانا با تنباکو می‌تواند ضمن کاهش اثر توهم زایی ماری جوانا، خطر سرطان­زایی سیگار را افزایش دهد. مواد مخدری مثل بلانت ماری جوانا یا جوینت هر چند اثرات قوی مصرف گل و علف را ندارند اما باز هم مخدر به شمار می‌روند و مصرف آنها آثار مشابه و برابر با مصرف سایر مخدرها را دارد. دکتر شاه محمدی در کلینیک ترک اعتیاد با فضایی مناسب و مجهز در ترک سوء مصرف مواد مخدر به بیماران و خانواده شان کمک کرده و طی مدت بهبود و بازتوانی آنان را همراهی می‌کند. برای دریافت مشاوره و یا مراجعه حضوری با شماره‌های 02188721329 و 02188662451 تماس حاصل فرمایید.

تجزیه واژه


جوینت

جوینت

مخدر جوینت اغلب با نام دست پیچ توسط فروشنده‌های مواد مخدر به فروش می‌رسند. میزان مصرف جوینت به تمایل فرد بستگی داشته و معمولا یک چهارم گرم و یا حتی یک هشتم اونس هم می‌­تواند باشد. ماده مخدر جوینت اغلب با یک کاغذ به اندازه کوچک  و یا بزرگ رول می­‌شود. این کاغذها که به کاغذ رول معروف هستند معمولا از کنف، کتان، برنج و سایر مواد غیرچوبی نظیر سیسل و اسپرتو تهیه می­شوند. هر کس با میل و سلیقه خودش نوع کاغذ را انتخاب می‌­کند اما کاغذهای ارگانیک برای افرادی که علاقه‌ای به استنشاق دود کاغذ ندارند انتخاب مناسبی است.

اسپلیف

اسپلیف

اسپلیف­‌ها در مناطق مختلف معانی متفاوت دارند. به ­عنوان مثال افرادی که در جامائیکا زندگی می‌­کنند اسپیلف را همان حشیش خالص می­‌دانند. اما در آمریکا و اروپا اسپلیف به ترکیب ماده مخدر ماری جوانا با تنباکو اتلاق می­‌شود. در اروپا مصرف حشیش به تنهایی خیلی رایج نیست. در ایالات متحده آمریکا مصرف جوین در بین افرادی که ماری جوانا مصرف می­کنند بسیار رایج است. یکی از جالب ترین نکته­‌ها در خصوص اسپلیف‌­ها این است که بوی ماری جوانا را کمترمی­‌کنند. البته این گفته در خصوص تمام تنباکوها صادق نیست اما بوی تنباکوی قوی اغلب بستر اعتیاد به تنباکو را فراهم می­کند. اسپلیف کیفیت بالا نیز خفیف­تر از ماری جوانا است. البته کاملا انتخاب با شماست که چه میزان ماری جوانا را با چه میزان تنباکو ترکیب کنید اما لازم به ذکر است که تنباکو خاصیت ماری جوانا را خنثی می کند.

بلانت

بلانت

بلانت سیگار توخالی است که با ماری جوانا پر و بسته بندی شده است. کشیدن کامل بلانت ماری جوانا به تنهایی برای برخی مشکل­ساز است. بلانت‌­ها اغلب با مقدار قابل توجهی ماری جوانا ترکیب و پر شده‌اند. سایز و اندازه بلانت­‌ها موجب شده این ماده مخدر بهترین گزینه برای مهمانی­‌ها و به اشتراک گذاشتن آن با دیگران باشد. پوشش‌­های سیگار از تنباکو تهیه شده‌اند بنابراین افرادی که تنباکو را دوست ندارند باید گفت که بلانت انتخاب مناسبی برای آن­ها نخواهد بود. از آن­جایی که قسمت اعظم ماده مخدر بلانت حشیش است مصرف آن همان حس شیدایی و مستی مارجوانا را ایجاد می‌کند. افرادی که  هنوز برگ توتون مصرف می­‌کنند تاثیرات سرمستی که با اسپلیف ایجاد می‌شود را احساس خواهند کرد. جوینت، رول بلانت و اسپلیف‌ها مزایا و معایب خود را دارند. باید بدانید که با مصرف هر کدام از این مواد مخدر، احساس متفاوتی به شما دست خواهد داد. این احساسات شامل احساس  کامل روانگردانی ناشی از ماری جوانا تا احساس آرامش و شادی فراوان  ناشی از مصرف بلانت است.

چرا ماری جوانا با تنباکو ترکیب می‌­شود؟


ترکیب تنباکو با ماریجوانا برای بسیاری از آمریکایی و کانادایی­‌هایی که این ماده مخدر را مصرف می­کنند بسیار ترکیب عجیب و غریبی است. اما سوال اینجاست که چرا باید این ماده مخدر را  با ماده سرطان زای تنباکو ترکیب کرد؟ عادت کشیدن سیگار در بین بسیاری از افرادی که در آمریکای شمالی زندگی می‌­کنند به دلیل واقف بودن به خطراتی که مصرف ماده مخدر برای سلامتی دارد درحال کاهش است. اما ترجیحات اروپایی‌ها کاملا متفاوت است. مصرف موادمخدر در اروپا بسیار گسترده است. یک آمریکایی به طور متوسط 1000 سیگار در سال مصرف می‌­کند. اما آمارها حاکی از آن است که بیشتر اروپایی‌ها بیش از 1500 سیگار در سال مصرف می­‌کنند. جالب­تر این که روسی‌ها حدودا 2700 سیگار در سال می کشند. تمام آمار و ارقام نشان می­دهند که مصرف تنباکو در مناطق مختلف نسبت به آمریکای شمالی کمتر است. در میان شیوع مصرف کنندکان سیگار در دنیا، ماری جوانای کیفیت بالا بسیار کمیاب است. تعداد محدودی از کشورها مجوز قانونی دسترسی به ماری جوانا را دارند. این بدین معنا است که در بسیاری از کشورها دستیابی به این ماده مخدر دشوار است. تهیه ماریجوانا در کشورهای خارجی بسیار گران و در انواع مختلف است. اسپلیف‌­ها را می‌توان با مقدار بسیار کم ماری جوانا و مقدار زیاد تنباکو در صورت ترجیح ترکیب نمود. هنگامی که ماری جوانای کافی در دسترس نباشد اسپلیف­‌ها می‌توانند برای افرادی که از قبل عادت به مصرف سیگار دارند بهترین انتخاب باشند.

ترکیب ماری جوانا با تنباکو چه احساسی ایجاد می­‌کند؟


کشیدن اسپلیف به تنهایی حس سبک­تری از کشیدن ترکیبی این ماده مخدر ایجاد می­‌کند. تنباکو معمولا موجب وزوز خفیف گوش و یا سرمستی می­‌شود. از دیگر عوارض تنباکو می‌توان به تحریک کژپنداری خفیف، افزایش ضربان قلب و احتمال سردرد اشاره کرد. هنگام ترکیب تنباکو با ماری جوانا، تنباکو قبل از ماری جوانا بر بدن تایر گذاشته و همان ابتدا موجب بروز سرگیجه آنی می­شود. افرادی که اسپلیف می‌کشند معمولا ماریجوانای کمتری را مصرف می کنند درنتیجه حس سرمستی آن­ها در مقایسه با مصرف 100 درصدی جوینت کمتر خواهد بود. اغلب افراد ماری جوانا و تنباکو را به عنوان ماده موثر، بی ضرر و کاهش دهنده اضطراب توصیف می‌­کنند. میزان سرمستی ناشی از مصرف این ماده مخدر به میزان ماریجوانای موجود در سیگار بستگی دارد. افراد اغلب کشیدن اسپلیف تغییر نمی­دهند.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف تنباکو چیست؟


بیشتر افراد باید به خطرات اساسی و تفکیک ناپذیر مصرف تنباکو در سلامتی بدن واقف باشند. درحقیقت تنباکو با مشکلات سلامتی مرگبار بی­شماری مرتبط است. در برخی محافل، مصرف سیگار همانند بیماری طاعون ممنوع می‌­باشد. اما عواقب ترکیب ماری جوانا با تنباکو چیست؟ ترکیب این ماده مخدر نه تنها از مضرات تنباکو کم نمی کند بلکه می‌تواند تاثیرات مخرب آن را بیشتر کند. شایع ترین مشکلات سلامتی مرتبط با مصرف تنباکو شامل:

 • سرطان ریه: تنباکو عامل مرگ و میر بیش از 87 درصد از سرطان ریه است.
 • بیماری مزمن انسداد ریه: 80 درصد از افراد مبتلا به این بیماری سیگاری هستند.
 • تولد نوزاد نارس: اعتیاد در دوران بارداری خطر زایمان زودرس و عوارض بهداشتی قبل از زایمان را افزای می­دهد.
 • آسم: مقابله با این بیماری به خودی خود دشوار است و قرار گرفتن در معرض دود سیگار آن را تشدید می­کند.
 • بیماری قلبی: نکته جالبی که آمار نشان می­دهد این است که با کاهش مصرف سیگار میزان بیماری‌های قلبی نیز کاهش می یابد.

فیلتر کردن و یا فیلتر نکردن


با نگاه مختصر به فیلتر سیگار متوجه خواهید شد که قبل از وارد کردن این ماده سمی به ریه‌ها بهتر است بخش سمی آن را حذف کنید. فیلتر استفاده شده معمولا تیره رنگ و چسبنده است. یکی از مسائل اصلی معتادان اسپلیف این است که به فیلترهای خانگی اعتماد می­کنند و یا بدتر از همه این که بدون فیلتر مصرف می­کنند. فیلترهای خانگی قطعات کوچک رول شده از مقوا هستند. این نوع فیلترها درحقیقت فقط جت نگهداشتن ماری جوانا در اسپلیف بکار می­رود و از ورود مواد سمی موادمخدر به ریه‌­ها پیشگیری نمی­کنند. مصرف اسپلیف برای مدت طولانی بدون استفاده از فیلتر مناسب مسلما سلامت ریه­‌ها را به خطر خواهد انداخت.

خطرات سلامتی ناشی از مصرف ماری جوانا چیست؟


نشریات علمی متعدد برای رفع هرگونه شک و تردید درخصوص مصرف ماری­جوانا به بررسی خطرات ماری جوانا و سیگار پرداختند. با وجود این که کشیدن ماری جوانا و سیگار هر دو تقریبا مشابه هستند اما تفاوت‌های قابل ملاحظه بین آن ها وجود دارد. سیگار و ماریجوانا هر دو به یک اندازه سرطان زا نیستند. درحقیقت بسیاری از کانابینوئی‌هایی که در ماریجوانا یافت می‌شوند موجب از بین رفتن سلول‌­های سرطانی می­شوند. طبق اغلب تحقیقات تکرار شده، علی‌­رغم تاثیرات مقابله با سرطان این ماده مخدر، هیچ ارتباط مستقیمی بین ماری جوانا و سرطان ریه وجود ندارد حتی درافرادی که  در طول زندگی خود 2200 ماریجوانا یا 2 جوینت در روز مصرف کردند هیچ بیماری ریوی گزارش نشده است. اگر نیاز به مدرک بیشتری دارید باید گفت که هیچ ارتباطی بین مصرف شدید ماریجوانا و تخریب عملکرد ریه­‌ها وجود ندارد. حتی افرادی که در طول 20 سال زندگی خود روزی 1 مواد مخدر جوین مصرف کردند هیچ علائمی از کاهش ظرفیت ریه­‌ها و یا حجم تنفسی مشاهده نشده است. باید خاطر نشان کرد که استنشاق هر نوع دودی خطر تجمع موادسمی در ریه‌ها را افزایش می‌دهد. با وجود این­که که خطر کشیدن ماری جوانا کمتر از تنباکو است  اما بدین معنا نیست که برای حفظ سلامت ریه­‌ها می‌توانیم ماری جوانا را برای مدت طولانی مصرف کنیم. خوشبختانه برای کاهش استنشاق دود راه هایی مختلفی برای کشیدن ماری جوانا است. قلیان آب موجب تخلیه ذرات نامناسبی می­شود که به طور طبیعی در هرماده سوخته و خاکستر شده یافت می­شود. علاوه بر این همیشه گزینه­‎هایی برای دودکردن وجود دارد.

9  تاثیر کشیدن مواد مخدر جوینت بر بدن و مغز


 • 9--تاثیر-کشیدن-جوینت-بر-بدن-و-مغزکشیدن ماریجوانا موجب حس سرمستی و شادی آنی در فرد می­شود. این ماده مخدر با تحریک سلول­های مغز موجب آزادسازی ماده شیمیایی دوپامین می­شود. مصرف موادمخدر دیگر ازجمله هروئین، الکل و کوکائین نیز موجب چنین حسی می شود.
 • ماری جوانا ضربان قلب را بین 20 تا 100 درصد افزایش می دهد. این حالت معمولا 3 ساعت بعد از مصرف ماده مخدر جوینت احساس می شود. برخی افراد احساس آرامش و برخی احساس وحشت و کژپنداری می­کنند.
 • ماده شیمایی موجود در ترکیبات حشیش موسوم به THS که موجب شیدایی فراوان می­شود به گیرنده‌های کانابینوئیدی در مغز متصل می شوند. گیرنده‌­های کانابینوئید در سراسر مغز ازجمله مناطقی که هماهنگی، حرکت و حافظه بدن را کنترل می­کند یافت می­شود. THS امکان کار با ماشین آلات، رانندگی سالم و بدون خطر و همچنین حافظه فرد معتاد را مختل می‌کنند.
 • بیشتر افراد بدون تجربه عوارض جانبی، ماری جوانا را مصرف می­کنند اما برخی بدون توجه به عوارض سلامتی این ماده مخدر را به قدری مصرف می کنند که به آن وابسته می­شوند. تنها 1 درصد از افراد ماری جوانا را به صورت اعتیادآور مصرف می­کنند. محققان بر این باورند که دلیل این امر می تواند تا حدودی ژنتیکی باشد.
 • ماریجوانا موجب تنبلی و سستی می­شود. در طی یک آزمایش، محققان مقداری ماده THSبه تعدادی موش تزریق کردند. سپس 2 کار را به موش‌ها پیشنهاد کردند. یکی کار سخت توام با جایزه و دیگری کار راحت با جایزه کمتر. موش‌­های مست کار راحت را انتخاب کردند. ما به این نتیجه رسیدیم شاید هنگامی که محققان THSبه موش­ها دادند موجب شده موش ها اساسا از لحاظ شناختی تنبل شوند.
 • مصرف ماری جوانا به طور شگفت انگیز موجب می شود فرد حس ورزشکار دونده را داشته باشد. محققان نشان دادند که ورزش کردن سطوح خون اندوکانانبینوئید را افزایش می‌دهد. این مواد مشابه به مواد شیمایی فعال در ماریجوانا هستند. ورزش دو موجب افزایش سطوح خون بتا اندورفین (شبه افیون) و آناندامید (اندوکانانبینوئید) می شود.
 • تاثیر بر روی مغز یکی دیگر از عوارض حشیش است. حشیش می­‌تواند بر روی گیرنده های مغز که مسوول تنظیم گرسنگی است تاثیر گذاشته و موجب حس گرسنگی ناگهانی و تمایل شدید به تنقلات شود. درحقیقت این ماده مخدر بر روی سیگنال هایی در مغز که به طور طبیعی اعلام سیری و نخوردن می‌کنند تاثیر گذاشته و موجب معکوس شدن آن­ها می‌شود. درنتیجه فرد معتاد احساس می کند گرسنه است.
 • بعد از 2 ساعت، سطوح THS در جریان خون افت کرده و درنتیجه معتاد احساس خستگی و افسردگی می­‌کند. از آن­جایی که ماری جوانا موجب محرومیت نمی­‌شود اما می‌تواند منجربه رفتار اعتیادی شده و باعث می­شود 10 درصد از مصرف کنندگان این ماده مخدر آن را به شکل مشکل ساز مصرف کنند.
 • ماریجوانا نوعی چربی­گرا است به عبارتی این ماده مخدر موجب تجزیه و دفع چربی­‌های بدن می­شود. به ­طور خلاصه باید گفت که تاثیرات ناشی از مصرف ماریجوانا به مراتب طولانی‌­تر از کوکائین بوده و موجب می­شود فرد مصرف کننده تا 10 روز به سراغ ماده مخدر جوینت نرود. افرادی که به شدت ماری جوانا مصرف می­‌کنند اگر بعد از 3 ماه ترک آزمایش دهند نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت خواهد بود.


به این پست امتیاز دهید.
خطرات مصرف مخدر جوینت یا رول بلانت ماری جوانا و تنباکو
5 از 8 رای