اعتیاد به قلیان: مواد سمی تنباکوی قلیان به اندازه 10 نخ سیگار

قلیان

محفظه تنباکو در قلیان کاسه‌ای حاوی زغال داغ است که روی تنباکوی طعم دار قرار داده می‌شود. زغال با استفاده از یک فویل آلومینیومی از تنباکو جدا می‌شود. زمانی که زغال تنباکوی زیر خود را گرم می‌کند، دود ایجاد می‌شود. وقتی مصرف‌کنندگان قلیان، دود آن را می‌کشند، دود به سمت آب کاسه رفته و قبل از استنشاق و کشیده شدن به داخل ریه‌ها سرد می‌شود. بیشتر افرادی که قلیان می‌کشند در مورد اعتیاد به قلیان نگرانی ندارند زیرا آن را صرفاً در محیط‌های اجتماعی و به صورت تفریحی استفاده می‌کنند. این احساس امینت نادرست است. تخمین زده می‌شود که افرادی که قلیان می‌کشند تقریباً به اندازه 10 پاکت سیگار نیکوتین و مواد شیمیایی وارد بدن خود می‌کنند.

تنباکوی قلیان اعتیادآور است و به اندازه سیگار برای سلامتی مضر است. یک ساعت قلیان کشیدن به اندازه یک روز سیگار کشیدن سم و نیکوتین وارد بدن فرد مصرف‌کننده می‌کند. به طور خلاصه، کشیدن قلیان، فشار خون و ضربان قلب را افزایش می‌دهد که احتمال حمله قلبی و سکته مغزی را بالا می‌برد. در بلند مدت، کشیدن قلیان ممکن است باعث ابتلا به سرطان، بیماری‌های قلبی و بیماری‌های ریوی می‌شود. بهترین کار این است که از استعمال هر نوع دخانیات پرهیز کنید زیرا هیچ کدام از آنها بی‌خطر نیستند. اگر شما تصمیم به ترک استعمال دخانیات دارید کمی مطالعه کنید. این کار ارزش این که به جای آینده، الان دخانیات را ترک کنید به شما نشان داده و نکات عملی در مورد این که این کار را چگونه شروع کنید ارائه می‌دهد. به این فکر نکنید که می‌توانید در آینده استعمال دخانیات را ترک کنید. هر چه بیشتر این کار را به تعویق بیندازید بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرید.

دکتر شاه محمدی با سال‌ها تجربه در زمینه درمان مشکلات اعتیادی آماده ارائه خدمات مشاوره‌ای و درمانی به شما می‌باشد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 02188721329 و 02188662451 تماس حاصل فرمایید.

 چرا مصرف قلیان تا این حد شایع است؟


چرا مصرف قلیان تا این حد شایع است

قلیان یک لوله آبی است که برای کشیدن تنباکوهای معطر و طعم دار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نام‌های دیگر قلیان عبارتند از نرگیل، آرگیل، شیشا، هابل بابل، گوزا. پایپ آن معمولاً بزرگ بوده و یک لوله انعطاف‌پذیر به آن وصل می‌شود که جند نفر می‌توانند به وسیله آن به طور همزمان قلیان بکشند. تنباکوی قلیان غالباً طعم ملاس، پالپ میوه یا عسل و اسانس‌های دیگر مانند نارگیل، میوه‌های مختلف یا قهوه می‌دهد. این طعم دهنده‌ها، مزه تنباکو را شیرین کرده و باعث جذاب‌تر شدن آن برای جوانان می‌شود.قلیان قدمتی 400 ساله دارد و منشأ آن هند و آسیا است. در اویل سده 1600، یک پزشک هندی قلیان را اختراع کرد، وی بر این عقیده بود که خطر کشیدن تنباکو با عبور دود آن از آب کاهش می‌یابد. وی اشتباه می‌کرد. در دهه 1990، تنباکوهای طعم دار مورد استقبال واقع شده و کشیدن قلیان در قسمت‌های مختلف جهان رایج شد.

قلیان چگونه با سیگار مقایسه می‌شود؟ 


قلیان چگونه با سیگار مقایسه می‌شود

سیگارهای صنعتی معمولی حاوی 7 تا 22 میلی‌گرم نیکوتین هستند که به برند آنها بستگی دارد و حدود یک میلی‌گرم از آن جذب بدن می‌شود. قلیان به طور متوسط به اندازه 20 نخ سیگار نیکوتین دارد. کسانی که سیگار می‌کشند بین 500 تا 600 میلی‌لیتر دود در 20 پک وارد بدن خود می‌کنند. اگر آنها قلیان بکشند که معمولاً 45 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد، حدود 90000 میلی‌لیتر دود با 200 پک به لوله وارد بدن خود می‌کنند.

آیا تنباکوی قلیان سمی است؟ 


تصور غلط رایج این است که کشیدن تنباکو در قلیان باعث می‌شود که سموم و نیکوتین تنباکو از بین برود. در حالی که دود سرد شده با آب کمتر به بافت‌های ریه آسیب وارد می‌کند ولی میزان سمی بودن آن تغییر نمی‌کند. عوامل سرطان‌زا در تنباکوی قلیان در این فرایند فیلتر نمی‌شوند. دود قلیان حاوی بسیاری از مواد شیمایی مضر موجود در سیگار نیز هست: مونوکسید کربن، جرم، آرسنیک، کرومیوم، کبالت، کادمیوم، نیکل، فرمالدهاید، استالدیهاید و سرب. دود قلیان همچنین حاوی پلونیوم 210 که یک ایزوتوپ رادیواکتیو است نیز می‌باشد.در مقایسه با سیگارهای معمولی، دود قلیان 6 برابر کربن بیشتر و 46 برابر قطران بیشتری دارد. به علاوه، زغال مورد استفاده برای گرم کردن تنباکو حاوی مونوکسید کربن، فلزات و عوامل سرطان‌زای دیگر مانند پلی آروماتیک و هیدروکربن‌ها است که باعث افزایش ضرر برای افرادی که قلیان می‌کشند می‌شود.

قطران تنباکو چگونه است؟


برخی تولیدکنندگان تنباکوی قلیان ممکن است مدعی شوند که محصولات آنها حاوی قطران نیستند اما این اطلاعات غلط است. واقعیت این است که هیچ تنباکویی قبل از سوختن یا گرم شدن مانند آنچه در قلیان کشیدن رخ می‌دهد، قطران ندارد. محققان دریافته‌اند که سم و قطران قلیان ممکن است کمتر از قطران سیگار باشد زیرا با آن تفاوت دارد اما هنوز سمی است.افرادی که قلیان می‌کشند ممکن است قطران و مونوکسید کربن بیشتری نسبت به افرادی که سیگار می‌کشند دریافت کنند زیرا استنشاق آن از طریق آب نیاز به زمان بیشتری است. یک تیم تحقیقاتی 542 مقاله عملی در مورد سموم موجود در سیگار را با قلیان مقایسه کرده‌اند. آنها دریافته‌اند که یک بار قلیان کشیدن در مقایسه با یک نخ سیگار 25 برابر قطران بیشتری دارند.

 ملاحظات سلامتی در مورد افرادی که قلیان می‌کشند


ملاحظات سلامتی در مورد افرادی که قلیان می‌کشند

افرادی که قلیان می‌کشند نسبت به افراد سیگاری در معرض ابتلا به بیماری‌های بیشتری هستند. سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان معده و سرطان مری از جمله این بیماری‌ها هستند. کشیدن قلیان باعث کاهش عملکرد ریه، ابتلا به بیماری‌های قلبی شده و اثرات منفی بر باروری می‌شود.دود دست دوم قلیان نیز برای سلامتی مضر است حتی اگر شما به طور فعال آن را استنشاق نکنید. اگر شما در اتاقی که دران قلیان می‌کشند حضور داشته باشید، این سموم سرطان‌زا را تنفس خواهید کرد. در نهایت، کشیدن قلیان باعث ابتلا به بیماری می‌شود. از آنجا که قلیان معمولاً در جمع کشیده می‌شود و چند نفر نیز با هم از لوله آن استفاده می‌کنند، سرماخوردگی‌ها و عفونت‌هایی مانند تبخال نیز ممکن است از طریق کشیدن قلیان شیوع پیدا کنند.

 کمک به ترک استعمال دخانیات


با این که تحقیقات انجام شده در مورد کشیدن قلیان محدود هستند، محققین برای یافتن پاسخ پرسش‌هایی مانند نحوه کمک به ترک آن کار می‌کنند. کار بیشتری باید انجام شود تا به افراد در ترک سیگار کشیدن کمک شود. امروزه، محققین دریافته‌اند که چگونه می‌توان قلیان را ترک کرد. آنها از روش‌های به نام مشوق‌های انگیزشی برای این منظور استفاده می‌کنند. این بدان معنی است که به افرادی که به طور مستمر قلیان می‌کشند چیزهای ارزشمندی برای انگیزه دادن به ترک کشیدن آن داده می‌شود. مطالعات هنوز ادامه دارد و نتایج به زودی منتشر می‌شوند.

 سؤالات رایج


 سؤالات رایج

خیر، آب دود را تمیز نمی‌کند. کشیدن قلیان و سیگار هر دو حاوی سمومی نظیر نیکوتین، قطران، مونوکسید کربن، آرسینک و سرب هستند. آرسنیک یک نوع مرگ موش است و مونوکسید کربن یک گاز مهلک است که از اگزوز خودروها نیز خارج می‌شود. سرب یک سم نئوروتوکسین است (به طوری که حتی مقادیر کم آن نیز باعث آسیب‌دیدگی سیستم عصبی فرد می‌شود)

آب بخشی از نیکوتین را جذب می‌کند اما افرادی که قلیان می‌کشند در معرض مقدار زیادی نیکوتین قرار می‌گیرند که می‌تواند باعث اعتیاد آنها شود. افرادی که قلیان می‌کشند حدود 100 پک می‌زنند (ظرف مدتی در حدود 45 دقیقه) در حالی که افرادی که سیگار می‌کشند برای هر سیگار حدود 10 پک می‌زنند؛ به عبارت دیگر، قلیان کشیدن معادل کشیدن 10 پاکت سیگار است. نیکوتین یک عامل اعتیادآور در تنباکو است اما به طور مستقیم باعث ایجاد بیماری نمی‌شود. قطران داخل تنباکو می‌تواند باعث ابتلا به سرطان شود. دود تولید شده در یک جلسه قلیان کشیدن 36 برابر سیگار قطران و حدود 8 برابر آن مونوکسید کربن دارد.

قلیان نیز به اندازه سیگار اعتیادآور است زیرا همان طور که در بالا توضیح داده شد، افراد مقدار زیادی نیکوتین از این طریق دریافت می‌کنند. برخی افرادی که قلیان می‌کشند علائم ابتلا به اعتیاد مانند اشتیاق به استفاده و تلاش در ترک آن و تجربه علائم ترک اعتیاد در زمان عدم استفاده را تجربه می‌کنند.

طعم شیرین و بوی خوشایند، کشیدن قلیان را بدون سرفه کردن راحت‌تر می‌کند. همچنین کشیدن قلیان یک فعالیت اجتماعی خوشایند برای بسیاری از افراد است که توسط افراد مرجع در جامعه نیز به عنوان چیزی که ماده مخدر نیست و ضرری ندارد ترویج می‌شود.

دانشمندان به تازگی شروع به تحقیق در مورد اثرات منفی کشیدن قلیان کرده‌اند اما با توجه به شباهت آن به سیگار، احتمال این که باعث ابتلا به بیماری‌های مرتبط با مصرف تنباکو شود زیاد است. برخی از این بیماری‌ها عبارتند از آسیب‌دیدگی ریه‌ها و تنفس دشوار و دردناک. همچنین ممکن است باعث ابتلا به سرطان دهان، ریه و مثانه یا حمله قلبی شود. استفاده مشترک از قلیان نیز ممکن است باعث ابتلا به بیماری‌های لثه که از انتقال باکتری‌ها و ویروس‌های عامل ابتلا به تبخال به وجود می‌آیند شود.

بله، تنفس هوای اتاقی که در آن قلیان کشیده می‌شود و قرار گرفتن در معرض دود قلیان که شامل مواد شیمایی مهلک است مضراست. کودکانی که والدین آنها قلیان می‌کشند بیشتر از سایر کودکان در معرض ابتلا به عفونت‌های ریوی هستند.

بله، مونوکسید کربن و سموم دیگر از طریق خون مادر به جنین منتقل شده و در رشد وی تأثیر می‌گذارد.

مقدار مطمئنی برای استعمال تنباکو وجود ندارد. به هر حال، مقدار کم آن به هر شکلی می‌تواند بی‌خطر باشد و هر چه استفاده از آن بیشتر شود احتمال این که باعث بروز خطرات احتمالی شود نیز بیشتر می‌شود.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
اعتیاد به قلیان: مواد سمی تنباکوی قلیان به اندازه 10 نخ سیگار
4.5 از 2 رای