اعتیاد به مواد مخدر یا الکل در زوجین: درمان به کمک خانواده‌ها


اعتیاد به مواد مخدر و الکل وابستگی پیچیده و پیشرفته‌ای است که می‌تواند تاثیرات ویران کننده‌ای بر کسانی که در معرض سوء مصرف مواد قرار دارند و نیز کسانی که بیشتر آنها را دوست دارند، داشته باشد. در حالیکه ما عمدتاً بر رفتارهای ناسازگار فرد معتاد و تأثیرات آن بر خانواده تمرکز می‌کنیم، تأثیر اعتیاد در زوج‌هایی که بسیار با یکدیگر صمیمی هستند نیز می‌تواند به همان اندازه مهم تلقی گردد. وقتی یک یا هر دو زوجین با اعتیاد به مواد مخدر مبارزه می‌کنند، وابستگی‌های عمیق و معنادار عشق و تعهدی که نسبت به یکدیگر دارند، می‌تواند موجب شود تا فشار شدیدی را تجربه کنند و عمیق‌ترین ریشه‌های ارتباطی آن‌ها می‌تواند در آزمون نهایی زندگی قرار گیرد.

ترک اعتیاد به مواد مخدر یا الکل تلاشی است که می‌تواند یک فرد، یک رابطه یا حتی یک خانواده را بهبود دهد. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال ترک اعتیاد است، تغییرات کلیدی زندگی و تلاش در جهت ایجاد تغییراتی آگاهانه برای حفظ اعتدال بسیار مهم است.

متخصصین ما در کلینیک ترک اعتیاد دکتر شاه محمدی آماده ارائه مشاوره‌های لازم و خدمات مورد نیاز برای ترک اعتیاد زوجین می‌باشند تا آن‌ها را در تمامی مراحل رهایی از اعتیاد همراهی کنند. برای دریافت وقت مشاوره می‌توانید با شماره‌های 02188721329 و 02188662451 تماس حاصل فرمایید.

هزینه اعتیاد برای زوجین چیست؟


روابطی که در آن یک یا هر دو طرف مشکوک به اعتیاد به مواد مخدر و الکل هستند، با علائمی از قبیل ناخشنودی، تلخی، بی اعتمادی و خشم مشخص می‌گردد. وقتی مصرف نوشیدنی یا مصرف مواد در یک مارپیچ ارتباطی از کنترل خارج می‌شود، فاصله‌ای بین دو طرف ایجاد می‌شود که در صورت درمان نشدن به صورت حرفه‌ای برای بهبود بسیار مشکل خواهد بود. زوج‌هایی که با اعتیاد به مواد مخدر مبارزه می‌کنند، دعوا و بحث‌های مکرر دارند و گاهی اوقات می‌توانند رفتارهای خشونت آمیزی را از خود نشان دهند. اغلب مشکلاتی که در رابطه ایجاد می‌شود محیطی را ایجاد می‌کند که در آن یکی از زوجین یا هر دو با مسائل برای کاهش و غلبه بر استرس ایجاد شده به نوشیدن الکل یا استفاده از مواد مخدر روی می‌آورند.

اعتیاد از چه راه‌هایی بر روابط زوجین تأثیر می‌گذارد؟


اگر رابطه شما با همسرتان تحت تأثیر اعتیاد قرار گرفته است و به دنبال کمک حرفه‌ای هستید تا از این طریق مسائل خود را حل کنید، علائم متعددی وجود دارند که نشان می‌دهند مصرف مواد مخدر و الکل باعث بروز آسیب‌های زیادی در رابطه می‌شود. علائم رایج هشدار دهنده عبارتند از:

  •  بحث‌های مکرر در مورد اعتیاد به مواد مخدر و یا موارد مربوط به آنها، که می‌تواند شامل مشکلات مالی، ماندن در بیرون خانه تا دیر هنگام و عدم توجه به مسئولیت‌ها در خانه باشد.
  •  پنهان کردن اعتیاد همسر خود با آوردن عذر و بهانه‌های متعدد از قبیل اطلاع رسانی نادرست به رئیس یا همکار در محل کار (به طور مثال این که فرد معتاد مریض است و نمی‌تواند در محل کار حاضر شود).
  •  استفاده از مواد مخدر برای کاهش تنش یا استرس مربوط به بحث‌ها و دعوا در خانه در مورد مصرف الکل و مواد مخدر.
  •  نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر، تنها یا یکی از معدود کارهایی است که زوجین تمایل دارند آن را با یکدیگر انجام دهند.
  •  انجام اعمال خشونت آمیز توسط هر یک از زوجین، زمانی که یکی یا دیگری از نوشیدنی یا مواد مخدر استفاده نموده است.
  •  اینکه یک یا هر دو طرف باید مست باشند یا مواد مخدر زیادی مصرف کرده باشند تا علاقه و یا تمایل به صحبت در مورد مشکلات موجود در رابطه را از خود نشان دهند.
  •  زوجین از دوستان و بستگان جدا شده‌اند تا میزان مشکلات مربوط به اعتیاد خود به مواد مخدر یا الکل را پنهان نمایند.

اگر این علائم در رابطه شما اتفاق می‌افتد، مهم است که به دنبال درمان اعتیاد در زوجین برای کشف ریشه‌های اعتیاد در رابطه باشید.

درمان اعتیاد در زوجین


آن چه زوج‌ها برای ترک اعتیاد باید در نظر داشته باشند عبارت است از:

قدم اول: تغییر

چه با مشکل اعتیاد در فردی که دوست دارید در حال مبارزه هستید و چه خود شما در حال مبارزه با اعتیاد، اولین قدم به سوی توانبخشی، تصمیم به تغییر است. این تغییر جنبه‌های بسیاری از زندگی و رابطه شما را به عنوان یک زن و شوهر شامل خواهد شد. هر دوی شما نیاز به بازنگری راه‌های مقابله با استرس، نحوه استفاده از وقت خود، افرادی که با آنها وقت خود را صرف می‌کنید و این که چگونه به خود نگاه می‌کنید را دارید.

ترک اعتیاد هنگامی که یکی از دو نفر مبتلا به اعتیاد است

هنگامی که هر دو زوجین درگیر در رابطه همراه با اعتیاد هستند، به سختی می‌توان الگوی راحتی که در استفاده از مواد مخدر یافت می‌شود را از بین برد. با یاد آوری اینکه شریک زندگی شما چقدر اهمیت دارد، دلایل تغییر خود را به یاد آورید و اهداف قابل دستیابی را تعیین کنید. زوجین می‌توانند در مسیر بهبود و ترک اعتیاد در کنار یکدیگر باشند و از یکدیگر حمایت نمایند. در مجموع، شما باید روابط خود با دوستان قدیمی که از عادات زندگی سالمی برخوردار نیستند را فراموش کنید، در تمام جلسات بهبود اعتیاد خود شرکت کرده و از یکدیگر حمایت نمایید. برای یک رابطه که در آن هر دو زوجین با اعتیاد مواجه هستند، ایجاد یک رابطه قوی با افرادی که خارج از زندگی شما قرار دارند مانند اعضای خانواده یا دوستان مورد اعتماد می‌تواند مفید باشد. داشتن حمایت از خارج از رابطه می‌تواند به شما در زمان‌هایی که شک دارید و یا بر سر دوراهی هستید، کمک نماید.

ترک اعتیاد هنگامی که هر دو نفر مبتلا به اعتیاد هستند

هنگامی که یکی از زوجین با اعتیاد مواجه می‌شود، هر دو افراد دارای مسئولیت‌ها و نقش‌هایی هستند که برای ترک اعتیاد ضروری هستند. برای فردی که با اعتیاد مبارزه می‌کند، شما باید اهدافی تعیین کنید، متعهد شوید که در جلسات گروه بازیابی شرکت کنید و مایل باشید در خصوص اعتیاد و روند ترک آن صادقانه و باز عمل کنید. باید در هنگام حمایت از فرد معتادی که در حال ترک اعتیاد خود است، پذیرای او باشید و با علاقه رفتار کنید. به دنبال عادات سالمی مانند ورزش و تمرینات ورزشی و پیدا کردن دوستانی دور از عادت به مصرف مواد مخدر یا الکل باشید که بتوانند جایگزین اعتیاد باشند. همچنین می‌توانید راه‌هایی برای از بین بردن استرس و تنش بدون استفاده از مواد مخدر یا الکل داشته باشید. فعالیت‌هایی که می‌توانید با یکدیگر یا به تنهایی انجام دهید، مانند پیاده روی، ماساژ بدن، حمام یا حضور در کلاس یوگا نیز می‌توانند مفید باشند. هنگام غلبه بر اعتیاد، مهم‌ترین گام‌ها صادقانه و باز بودن، تصمیم گیری در مورد تغییر، در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف درمانی و سپس جستجو برای یافتن حمایت می‌باشند. چه یکی از زوجین یا هر دوی آن‌ها در حال مبارزه با اعتیاد باشند، با استفاده از یکدیگر به عنوان سیستم حمایتی می‌توانید بر مشکلات مربوط به اعتیاد غلبه نمایید.

بهترین گزینه‌ها برای درمان اعتیاد زوجین چه مواردی هستند؟

اگر شما و شریک زندگیتان به دنبال درمانی برای مقابله با مشکل اعتیاد به مواد مخدر خود هستید، چالش‌های خاصی وجود دارد که می‌توانند مانع بزرگی در این راه به شمار آیند. مانع اصلی که زوج‌های معتاد با آن مواجه هستند، واقعیت ساده‌ای است که بسیاری از امکانات درمانی بر روندهای درمان مبتنی بر فرد تأکید دارند. در حالی که این نوع درمان مستقل ممکن است برای فرد معتاد مفید باشد، این درمان در صورتی که هر دو زوجین معتاد باشند، مؤثر نخواهد بود. علاوه بر این، روش‌های درمانی معمول ممکن است ابزار یا ظرفیتی برای مقابله با پیچیدگی‌ها و پویایی‌هایی که در روابط صمیمی ذاتی وجود دارد، نداشته باشند. در هنگام جستجو برای یافتن راه درمان اعتیاد زوجین، شما باید امکانات توانبخشی را پیدا کنید که مبتنی بر شواهد باشند، کارایی آن‌ها اثبات شده باشد و دارای زمینه تحقیقاتی با کیفیت هستند. در حالی که برنامه ریزی درمان اعتیاد زوجین شامل خدمات معمول و ضروری مانند سم زدایی پزشکی، آموزش مهارت‌های زندگی و مقابله، برنامه ریزی جهت پیشگیری از عود و برنامه‌های مراقبت پس از ترک اعتیاد است، آن چه روند درمان اعتیاد زوجین را از دیگران متمایز می‌نماید، برنامه‌های درمانی خاصی است که جهت تطبیق با دینامیک منحصر به فرد و پیچیده روابط زوجین طراحی شده‌اند. گزینه‌های درمانی زیر باید در مرکز توانبخشی ترک اعتیاد مورد نظر شما ارائه شود:

درمان رفتاری زوجین

درمان رفتاری زوجین به طور خاص برای زوجینی طراحی شده است که در حال مبارزه با تاثیرات اعتیاد در روابط خود هستند. متخصصان با تجربه با دقت با فرد معتاد و شریک زندگی او برای ایجاد یک رابطه سالم کار می‌کنند. کسانی که در جلسات رفتار درمانی شرکت می‌کنند، باید یک قرارداد بهبودی یا توافق با درمانگر خود را امضا کنند و انتظار می‌رود که مشارکت فعال در فعالیت‌ها و وظایف هدفمند برای افزایش احساسات مثبت، فعالیت‌های مشترک و ارتباطات سازنده و برنامه ریزی جهت پیشگیری از عود داشته باشند.

روش پیشرفت بهبودی در درمان ترک اعتیاد

یکی دیگر از فلسفه‌های درمانی که در زمان ترک اعتیاد در زوجین استفاده می‌شود، روش پیشرفت بهبودی زوج‌ها (CRDA) است. این روش درمان منحصر به فرد به گونه‌ای طراحی شده است تا زوج‌های معتاد بتوانند امید، مهارت‌ها و جهت‌هایی را که برای فرد معتاد و زن و شوهر برای بهبودی طولانی مدت و موفقیت آمیز بهترین فرصت را به وجود آورند، پیدا کنند. این روش در واقع بیشتر از یک فلسفه جامع است که موجب حمایت از روابط می‌شود و به زوج‌ها جهت رهایی از اعتیاد کمک می‌کند. علاوه بر این، روش پیشرفت بهبودی به زوج‌ها کمک می‌کند تا گذر دشوار و چالش‌هایی که درمان ترک اعتیاد به ارمغان می‌آورد را مدیریت کنند.

درمان خانوادگی

مشابه مدل‌های مبتنی بر فرد درمان خانوادگی می‌تواند بخشی جدایی ناپذیر از زوجین درمانی باشد. در جلسات درمان خانوادگی، خانواده فرصتی برای یادگیری بیشتر در مورد ماهیت اعتیاد به مواد مخدر و الکل و نحوه تأثیر آن روی زوجین دارد. علاوه بر این، خانواده می‌تواند ابزار لازم برای برقراری ارتباط موثرتر را فراهم کرده و برای بهبود ضربه و آسیب ناشی از این اعتیاد کار کند. با حضور عنصر درمان خانوادگی در هنگام روند ترک اعتیاد زوجین، خانواده‌ها می‌توانند در کنار زوجین روی مسائل زمینه‌ای که موجب بروز اعتیاد زوجین می‌گردند، کار کنند.


به این پست امتیاز دهید.
اعتیاد به مواد مخدر یا الکل در زوجین: درمان به کمک خانواده‌ها
5 از 1 رای