اثر اعتیاد به مواد مخدر بر دهان و دندان: عارضه‌ای که جدی گرفته نمی‌شود!

مواد مخدر

متأسفانه، مواد مخدر اثرات بسیار بدی بر بدن انسان شامل دندان‌ها و بافت‌های دهانی او دارند. معمولاً گفته می‌شود افرادی که مواد مخدر غیر قانونی مصرف می‌کنند به شدت مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های دهان و دندان هستند. استفاده از داروهای مخدر تجویزی و غیر قانونی می‌تواند باعث پوسیدگی مینای دندان‌ها شود. دندان‌های سفید مرواریدی با ادامه مصرف مواد مخدر، غالباً سیاه شده و باعث فاسد شدن تمام بافت دندان یا حتی بروز عفونت‌های استخوانی ناشی از پوسیدگی‌های شدید می‌شود. در بیشتر این موارد، دندان‌ها را نمی‌توان حفظ کرد و باید کشیده شوند.

زمانی که به افراد معتاد فکر می‌کنیم تصور می‌شود که سوءمصرف مواد به ریه‌ها، معده، قلب یا مغز آسیب وارد می‌کند در حالی که بسیاری از انواع مواد مخدر به دندان‌ها و لثه نیز آسیب وارد می‌کنند. افراد معتاد بیشتر زمان خود را صرف استفاده از مواد مخدر یا پیدا کردن آن می‌کنند؛ این بدان معنا است که آنها غالباً بهداشت دهان و دندان خود را فراموش می‌کنند زیرا استطاعت مراجعه به دندانپزشک را نداشته یا از مسواک کردن دندان‌های خود چشم‌پوشی می‌کنند. به این ترتیب فرد معتاد به مواد مخدر یا الکل ، به تدریج به هیچ چیز جز مصرف توجه نکرده و علاوه بر از دست دادن سلامتی دهان و دندان، با عوارض نامطلوب روانی و جسمی دیگری نیز روبرو خواهد شد. بدون شک بهترین راه برای رهایی از این شرایط مراجعه به متخصص و آغاز درمان اعتیاد است.

مشاورین باتجربه و ماهر در زمینه درمان اعتیاد  به مواد مخدر در کلینیک ترک اعتیاد دکتر شاه محمدی، آماده‌اند تا با تمام توان خود به افراد درگیر اعتیاد کمک کنند تا خود را از این وابستگی آزاردهنده و مشکل‌آفرین آزاد سازند. اگر شما هم از جمله افرادی هستید که با این معضل دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است همین اکنون برای درمان اعتیاد خود اقدام کنید. برای رزرو وقت مشاوره می‌توانید با شماره تلفن 02188721329 و 02188662451 تماس حاصل فرمایید.

اعتیاد به مواد مخدر را بیشتر بشناسید!


اعتیاد به مواد مخدر را بیشتر بشناسید

اعتیاد یک بیماری مزمن است که بر ساختار پاداش‌دهی مغز تأثیر می‌گذارد. این به دلیل واکنش‌های عصبی شیمیایی اتفاق می‌افتد و به وسیله معرفی برخی مواد و رفتار خاص ایجاد می‌شود. اعتیاد بر توانایی قضاوت شخص، استقلال فیزیولوژیکی و خوب بودن وی از نظر عاطفی تأثیر می‌گذارد. ترک مصرف مواد مخدر نیاز به مداخلات پزشکی و پشتیبانی توسط متخصص اعتیاد دارد.اعتیاد زمانی به وجود می‌آید که فرد از نظر فیزیکی و فیزیولوژیکی و عاطفی غالباً به مواد مخدر یا الکل وابسته می‌شود. این با مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر بفرد شناخته می‌شود:

 • ناتوانی مزمن در پرهیز از مصرف یک ماده یا رفتار خاص
 • اختلالات رفتاری یا از دست دادن کنترل
 • گرایش شدید به مصرف یک ماده یا انجام برخی رفتارها
 • استفاده مستمر از مواد یا انجام یک رفتار علیرغم دانستن پیامدهای آشکار آنها نظیر بروز مشکلات مالی، آسیب دیدن روابط یا از دست دادن شغل
 • واکنش‌های عاطفی نامناسب یا بیجا در زمانی که امکان دسترسی به مواد وجود نداشته باشد.

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر می‌تواند تقریباً بر همه جوانب زندگی فرد از جمله ارتباطات، سرمایه و... تأثیر می‌گذارد. بسیاری از افراد معتاد دچار اختلالات حافظه و بیماری‌های فیزیکی مانند بیماری‌ها و ناتوانی‌های مزمن می‌شوند.

از عوارض جسمی اعتیاد چقدر می‌دانید؟


مواد مخدر ممکن است عوارض جانبی بلند مدت و کوتاه مدت، مستقیم و غیر مستقیم داشته باشند. این اثرات غالباً به نوع داروی مورد استفاده، نحوه مصرف آن، میزان مصرف، سلامت فرد و عوامل دیگر بستگی دارد.عوارض جسمی کوتاه و بلندمدت اعتیاد به مواد مخدر عبارت‌اند از:

 اثرات کوتاه مدت 

اثرات کوتاه مدت شامل تغییر اشتها، ضعف، تغییر نرخ ضربان قلب، فشار خون، مشکلات دهان و دندان و تغییرات خلق و خو و حمله قلبی، سکته مغزی، روان پریشی، اوردوز و حتی مرگ می‌شود. این اثرات جانبی ممکن است پس از یک بار مصرف ایجاد شوند

اثرات بلند مدت 

اثرات بلند مدت شامل ابتلا به بیماری‌های قلب و ریه، سرطان، بیماری‌های روانی، اچ آی وی یا ایدز، هپاتیت و بیماری‌های دیگر می‌شود. مصرف طولانی مدت مواد مخدر باعث ابتلا به اعتیاد نیز می‌شود. اعتیاد به مواد مخدر یک اختلال مغزی است. همه افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند معتاد نیستند اما مصرف مواد مخدر باعث تغییر در نحوه عملکرد مدارهای مغزی برخی افراد می‌شود. این تغییرات مغزی در تجربه لذت‌های طبیعی زندگی مانند غذا خوردن و رابطه زناشویی اختلال ایجاد کرده و توانایی آنها در کنترل سطح استرس، تصمیم‌گیری، یادگیری و یادآوری و... را مختل می‌کند. این تغییرات باعث می‌شوند که ترک مصرف مواد مخدر برای این افراد دشوارتر شود؛ حتی زمانی که اثرات منفی آن را در زندگی خود مشاهده کرده و تصمیم به ترک آن می‌گیرند.مصرف مواد مخدر همچنین اثرات غیر مستقیمی برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند و نزدیکان آنها دارد. این اثرات شامل تغذیه، خواب و تصمیم‌گیری بوده و می‌تواند احتمال آسیب‌دیدگی، خشونت و بیماری‌های مسری را افزایش دهد. مصرف مواد مخدر بر نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری از مواد مخدر استفاده می‌کرده‌اند نیز اثر دارد. عواقب منفی زیاد ممکن است در افراد با سطح تحصیلات، اشتغال و ارتباطات مختلف دیده شده و باعث دخالت قوه قضائیه شود.

 داروهایی که بر سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارند.


بسیاری از افراد از تبلیغات عمومی می‌دانند که سوءمصرف شیشه باعث آسیب‌دیدگی دندان‌ها می‌شود؛ به هر حال، آنها ممکن است ندانند که این اتفاق چگونه با چه سرعتی اتفاق می‌افتد یا ندانند که مواد مخدر دیگر نیز بر سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارند. در زیر در مورد برخی مواد مخدر که باعث آسیب‌دیدگی دندان‌ها، لثه، فک و بهداشت و دهان و دندان می‌شوند توضیح می‌دهیم.

 کوکائین 

کوکائین

این محرک قوی بر دهان تأثیر می‌گذارد، البته میزان آسیب‌دیدگی به نحوه مصرف کوکائین بستگی دارد. این ماده بسیار اسیدی است بنابراین اگر کوکائین با دندان‌ها تماس پیدا کند باعث تجزیه مینای آنها می‌شود. کراک ماده‌ای است که به دلیل اینکه برای مصرف کشیده می‌شود بر دندان‌ها تأثیر می‌گذارد، با این که برخی از افراد پودر کوکائین را در دهان خود قرار می‌دهند تا از طریق لثه‌ها جذب شود. مالیده شدن پودر به لثه نیز باعث ایجاد زخم‌های دهانی شده که ممکن است عفونی هم شود. استنشاق پودر کوکائین باعث آسیب‌دیدگی بافت کام بالا شده که ممکن است در نهایت باعث ایجاد سوراخ بین بینی و دهان شود. مصرف کوکائین ممکن است باعث بروز اختلالات حرکتی به نام کوریای گذرا شود: این به صورت اسپاسم‌های عضلانی در فک و دهان به نام دیسکینزی باکلولینوگوآل شود که مانند دندان قروچه یا یک خنده شدید است. دندان قروچه ممکن است باعث شکستن دندان‌ها شده و به مینای دندان‌ها، لثه اطراف آنها و فک آسیب وارد کند.

شیشه 

شیشه

مصرف شیشه بر سلامت دندان‌ها تأثیر گذاشته و باعث بروز عارضه‌ای می‌شود که در زبان محاوره‌ای به آن دهان شیشه‌ای گفته می‌شود زیرا این ماده مخدر به سرعت دندان‌ها را از بین می‌برد. شیشه باعث می‌شود که عروق خونی چروک شده و از بین بروند و این باعث بروز مشکلاتی در لثه می‌شود. شیشه باعث خشک شدن دهان نیز می‌شود و بدون وجود بزاق، اسیدهای دیگر موجود در دهان باعث پوسیدگی مینای دندان‌ها می‌شوند. از آنجا که این دارو یک محرک است باعث می‌شود افرادی که آن را مصرف می‌کنند از شدت استرس دچار دندان قروچه شوند، افراد معتاد، خوردن غذاها و نوشیدنی‌های شیرین را دوست دارند که باعث آسیب‌دیدگی دهان و دندان‌های آنها می‌شود. یک مطالعه نشان می‌دهد که دندان 96 درصد از افراد معتاد به سوءمصرف شیشه حفره داشته، 58 درصد آنها دندان‌های فاسد درمان نشده دارند و 6 دندان یا تعداد بیشتری از دندان‌های 31 درصد از این افراد ریخته است.

 آمفتامین‌ها 

آمفتامین‌ها

به این مواد مخدر، مواد کلوبی هم گفته می‌شود. اکستازی، ام دی‌ام آ، مولی و مشتقات این آمفتامین‌ها باعث می‌شود که افراد معتاد به آنها دچار دندان قروچه شده و دندان‌های آنها بشکند. این عمل به فک نیز آسیب وارد می‌کند. این داروهای محرک باعث خشک شدن دهان شده و می‌تواند باعث کم آبی بدن نیز شود که به دندان‌ها، مینای آنها و ساختارهای دیگر داخل دهان آسیب وارد می‌کند.

 الکل 

الکل

این ماده مخدر اعتیادآور و مسکر از قندهای تخمیر شده ساخته شده و ممکن است به آنها دوباره شکر اضافه شود. این ممکن است باعث تجمع سریع‌تر پلاک روی دندان‌ها شود. الکل یک ماده اسیدی است بنابراین می‌تواند به سرعت باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. رفلکس اسیدی می‌تواند اسیدهای معده را جذب کرده و باعث از بین رفتن بیشتر دندان‌ها شود. شراب قرمز، مشروبات قهوه‌ای و الکل با مواد رنگی دیگر می‌توانند باعث ایجاد لکه روی دندان‌ها شوند که باعث نازیبا شدن آنها می‌شود.

 تریاک و اوپیات ها 

تریاک و اوپیات ها

هروئین باعث می‌شود که افراد نسبت به مصرف مواد غذایی و نوشابه‌های شیرین مشتاق شده و به دندان‌ها و ریشه‌های آنها آسیب وارد شود. با این که اوپیات ها و تریاک جزو مواد مخدر محرک هستند اما ممکن است باعث بروز دندان قروچه در افرادی شود که از این نوع مواد مخدر استفاده می‌کنند و دندان‌های آنها بشکند و فک آنها نیز دچار آسیب‌دیدگی شود. افرادی که این مواد را تزریق می‌کنند بیشتر ممکن است دچار عفونت شوند که باعث شکل‌گیری قارچ‌های دهانی یا بروز عفونت‌های ویروسی شود و بر دهان آنها تأثیر می‌گذارد. از آنجا که اوپیات ها درد را کاهش می‌دهند، این کاهش حساسیت به درد می‌تواند باعث شود که فرد نسبت به دردهای ناشی از پوسیدگی دندان یا بیماری‌های لثه بی‌تفاوت شود.متأسفانه، ممکن است جراحی‌های دندانپزشکی باعث ابتلا به اعتیاد در برخی افراد شوند. جراحی‌های دهان و دندان زیادی برای اصلاح مشکلات دندانی انجام می‌شوند و معمولاً دندانپزشکان مصرف یک دوره مسکن‌های مخدر را پس از انجام این عمل‌ها تجویز می‌کنند. با این که این مسکن‌ها حاوی مواد مخدر خفیف مانند پرکوکت یا ویکودین هستند اما ممکن است برای برخی از افراد اعتیادآور باشند.

 ماریجوآنا

ماریجوآنا

کشیدن هر ماده‌ای از جمله ماری جوآنا می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهان شود. این ماده مخدر باعث خشکی دهان شده که می‌تواند مانند شیشه، تعادل اسیدی در دهان را مختل کرده و مینای دندان‌ها را از بین ببرد. به علاوه، سندرمی به نام هایپرمسیز کاناویونوئید ممکن است ایجاد شود که یک بیماری است که باعث استفراغ شده و اگر فرد به طور مکرر استفراغ کند، اسید معده او، مینای دندان‌ها را از بین برده و باعث ایجاد حفره و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

 تنباکو 

تنباکو

سیگار کشیدن نیز مانند کشیدن ماری جوآنا یا پایپ می‌تواند باعث ابتلا به سرطان دهان یا گلو شود. جویدن تنباکو باعث می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان در این افراد افزایش یابد. بیشتر انواع تنباکوها باعث خشک شدن دهان شده و ممکن است بیماری‌هایی مانند هالیتوس و بیماری‌های لثه را به وجود آورد. افرادی که سیگار می‌کشند دو برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری‌های لثه هستند و استفاده از سایر مواد مخدر نیز باعث تشدید این وضعیت می‌شود.

 داروهای مخدر بدون نیاز به نسخه پزشک 

داروهای مخدر بدون نیاز به نسخه پزشک

آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای حاوی آسپیرین که ممکن است به صورت تجویزی یا بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش برسند باعث آسیب‌دیدگی بافت‌های دهانی می‌شوند. آسپیرین در صورتی که زیاد مصرف شود یا به جای بلعیده شدن جویده شود باعث آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان می‌شود. آنتی‌هیستامین‌ها نیز ممکن است باعث ابتلا به بیماری‌های لثه ناشی از خشکی دهان شوند. داروهای تجویزی برای آسم ممکن است اسیدی باشند و داروهای ضدبارداری، داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی بدن و شربت‌های سرفه نیز ممکن است به دلیل خشک کردن دهان باعث ایجاد مشکلات لثه شوند. شربت سرفه حاوی شکر نیز هست که می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی مینای دندان نیز شود.

 مصرف مواد مخدر و خشکی دهان 


برخی مواد مخدر جریان بزاق را کاهش می‌دهند باعث خشکی دهان می‌شوند. خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان‌ها را به شدت افزایش می‌دهد زیرا بزاق:

 • میزان باکتری‌های موجود در دهان را کاهش می‌دهد
 • اسیدهایی که باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند را خنثی می‌کند
 • حاوی مواد ضروری برای فرایند رمینرالیزه کردن دندان‌ها است که باعث‌ترمیم مینای دندان (سطح سختی که از دندان‌ها محافظت می‌کند) می‌شود.
 • با شستشوی دهان از باقی ماندن مواد غذایی داخل دهان جلوگیری می‌کند.از پزشک خود در مورد مصرف داروهایی که ممکن است باعث خشک شدن دهان شوند سؤال کنید.

 درمان مشکلات دندان‌ها و لثه که با مواد مخدر مرتبط هستند


درمان‌های تخصصی به ماده مخدر مصرفی و اثر آن بر دندان‌ها و لثه بستگی دارد اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فلوراید دندان‌ها را تقویت کرده و احتمال پوسیدگی آنها را کاهش می‌دهد. دندانپزشک ممکن است از فلوراید موضعی روی سطح دندان‌ها استفاده کند. قرص‌های فلوراید یا دهان‌شویه‌ها ممکن است برای مصرف در خانه تجویز شوند.
 • دندان‌های پوسیده باید پر شوند و شاید نیاز به عمل‌های بازسازی‌کننده مانند استفاده از روکش‌های دندانی داشته باشند.
 • دندان‌هایی که به شدت دچار پوسیدگی شده‌اند احتمالاً باید کشیده شوند. دندان‌های مصنوعی جزئی، بریج ها، ایمپلنت‌های دندانی یا دندان مصنوعی کامل ممکن است نیاز باشد.
 • ممکن است دندانپزشک روش‌های درمانی مختلفی (مانند ونیرها) را به شما توصیه کند که می‌تواند ظاهر دهان و لبخند شما را بهتر کند.

البته بدون شک بهترین درمان در مرحله اول درمان اعتیاد است.

 مصرف مواد مخدر و جلوگیری از بروز مشکلات دندانی و لثه‌ای


مصرف مواد مخدر و جلوگیری از بروز مشکلات دندانی و لثه‌ای

پیشنهادها در این زمینه عبارتند از:

 • اگر شما به مواد مخدر وابستگی دارید، با پزشک در مورد برنامه درمانی کامل ترک آنها صحبت کنید
 • از مصرف نوشابه‌های گازدار که به شدت اسیدی بوده و باعث از بین رفتن مینای دندان می‌شوند خودداری کنید. به جای آن از آب‌های حاوی فلوراید استفاده کنید
 • مصرف شیرینی یا غذاهای چسبنده مانند بیسکوئیت‌ها را قطع کنید
 • آدامس‌های بدون قند استفاده کنید تا جریان بزاق شما به طور مستمر ادامه یابد
 • با دقت دندان‌های خود را مسواک کرده و نخ دندان بکشید. دندان‌های خود را حداقل دو مرتبه در روز بشورید
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید
 • مصرف الکل را کاهش دهید
 • سیگار کشیدن را ترک کنید
 • از پزشک یا دندانپزشک برای نحوه صحیح مراقبت از خود سؤال کرده و دستورالعمل‌های وی را به دقت به کار ببندید

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."


به این پست امتیاز دهید.
اثر اعتیاد به مواد مخدر بر دهان و دندان: عارضه‌ای که جدی گرفته نمی‌شود!
3.8 از 5 رای